Wskazania do refleksologii
Zabieg refleksoterapii wykonany w pełny sposób, z uwzględnieniem wszystkich stref organizmu ma holistyczny wpływ na człowieka. Oznacza to, że pracując nie tylko na receptorach wybranych organów, lecz również na pozostałych pozytywnie oddziałujemy na funkcjonowanie wszystkich układów w ciele.
Jeśli chodzi o ogólne wskazania do refleksologii, możemy wśród nich wyróżnić:
- stany wytrącenia organizmu z homeostazy (równowagi fizjologicznej)
- stany zaburzeń fizycznych, psychicznych i emocjonalnych
- choroby kręgosłupa i stawów obwodowych
- bóle mięśni przykręgosłupowych i barków
- problemy z nosem (zatoki, nieżyt nosa, zatykające się dziurki)
- migreny
- nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze
- udary mózgu, niedowłady
- choroby układu pokarmowego
- stany permanentnego zmęczenia
- stresy, depresje, bezsenność
- nadpobudliwość u dzieci
- alergie, łuszczyca, astma, infekcje
- uzależnienia
- dolegliwości bólowe różnego pochodzenia
- stwardnienie rozsiane
- choroba Parkinsona
- uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego
- choroby nerwów twarzy
Nie jest to jednak pełna lista wskazań, w radzeniu sobie, z którymi możemy wspierać organizm za pomocą refleksologii. Warto opowiedzieć terapeucie o swoich problemach, tak by dać sygnał, na czym powinien się skupić, jak również pozwolić zweryfikować czy nie występują przeciwwskazania do wykonywania zabiegów.
Refleksologia najkorzystniej działa, gdy jest wykonywana w serii zabiegowej. Seria podstawowa obejmuje zakres od 8 do 12 zabiegów, które powinny być prowadzone nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Seria pośrednia to około 20 zabiegów, a długa 30. Długą serię stosuje się jako wsparcie organizmu w przypadku przewlekłych schorzeń, trwających od dłuższego czasu.
Wpływ refleksoterapii jest bardzo indywidualną kwestią, niekiedy już po pierwszym zabiegu można zauważyć efekty jej działania, które w początkowym etapie objawiają się zwykle detoksykacją. Może się to wiązać z krótkoterminowym pogorszeniem samopoczucia, które jednak szybko powraca do normy.